Sztolnia Czarnego Pstrąga - Co warto zobaczyć?

Co robić w Sztolni Czarnego Pstrąga?

Co robić w Sztolni Czarnego Pstrąga?

Podziemny przepływ łodziami w Sztolni Czarnego Pstrąga

Turyści mogą skorzystać z jednego z najdłuższych w Europie rejsów podziemnymi meandrami wód i wyruszyć na poszukiwania czarnych pstrągów, którym sztolnia zawdzięcza swą nazwę. To niepowtarzalna okazja, by pod czujnym okiem przewodnika na własnej skórze przekonać się, jak niegdyś pracowali gwarkowie.

Szlak wodny ma długość około 600 m, na jego trasie znajdują się aż cztery charakterystyczne punkty - murowane bramy (Pamięci, Odważnych, Szczęśliwych i Leniwych).

Nie bez przyczyny Sztolnia Czarnego Pstrąga zwana jest podziemną Wenecją. Łodzie wprawiane są w ruch jedynie przy użyciu sił przewodnika. Sam przepływ odbywa się zaś w ruchu wahadłowym - od szybu “Sylwester” do szybu “Ewa” i odwrotnie. Tarnogórskie podziemia skrywają wiele tajemnic!

Zwiedzanie Sztolni Czarnego Pstrąga

Zwiedzanie Sztolni Czarnego Pstrąga

Ku uciesze turystów zwiedzanie obiektu jest możliwe od 1957 roku. Jego eksploracja odbywa się pod okiem doświadczonych przewodników, którzy znają go jak własną kieszeń. Tylko tu usłyszymy legendę o tym, jak pewien zuchwały gwarek został na zawsze uwięziony w sztolni pod postacią pstrąga.

Na trasie czeka nas również zachwycająca fauna i flora, a także zjawiskowa szata naciekowa - znane niegdyś jedynie z lekcji przyrody stalaktyty, stalagmity czy draperie. W niektórych miejscach możemy wypatrzyć ostrzały po pracach wydrążeniowych, a gdy dopisze nam szczęście, to spotkamy stałych mieszkańców sztolni - nietoperze.

Korytarze oświetlone są przy pomocy małych lamp karbidowych, co zapewnia atmosferę tajemniczości.

Decydując się na zwiedzanie, warto pamiętać o cieplejszym ubiorze z uwagi na dużą wilgotność powietrza oraz niską temperaturę (ok. 10°C).

Morsowanie w Sztolni Czarnego Pstrąga

Morsowanie w Sztolni Czarnego Pstrąga

Sztolnia Czarnego Pstrąga to także okazja do spróbowania swoich sił w “morsowaniu”.

Podziemne wody szybu "Sylwester" o temperaturze oscylującej w granicach 6 st.C to prawdziwa gratka zarówno dla amatorów, jak i wytrwałych miłośników lodowatych kąpieli.

Rafting w Sztolni Czarnego Pstrąga

Rafting w Sztolni Czarnego Pstrąga

Rafting czyli możliwość spływu pontonami podziemnymi meandrami rzeki to propozycja dla wszystkich tych, którzy nie lubią się nudzić.

Atrakcja jest możliwa przy wykorzystaniu jednoosobowych pontonów zwanych pacraftami. Trasa trwa około 1200 metrów. Gwarantujemy, że to zupełnie nowy sposób zwiedzenia!

Sklep w Sztolni Czarnego Pstrąga

Gadżety ze Sztolni Czarnego Pstrąga

Tych, którzy chcą wspominać pobyt w Sztolni Czarnego Pstrąga nieco dłużej, zapraszamy do sklepu Stowarzyszenia Ziemi Tarnogórskiej. W ofercie książki, biżuteria, plakaty gwarkowskie i wiele innych unikatowych gadżetów

Sklep stacjonarny znajduje się na terenie obiektu i jest otwarty od poniedziałku do piątku w godzinach 8-16. Do Państwa dyspozycji pozostaje również czynny całodobowo sklep internetowy - KLIK