Wydarzenia specjalne

Industriada

Każdego roku w drugą sobotę czerwca Sztolnia Czarnego Pstrąga bierze udział w największym festiwalu kultury przemysłowej w Polsce, czyli INDUSTRIADZIE. Święto Szlaku Zabytków Techniki przyciąga do obiektu setki gości, którzy chcą poznawać dziedzictwo dawnych gwarków, związane z odwadnianiem wyrobisk dawnej kopalni Fryderyk. Z kolei na powierzchni na miłośników dziedzictwa industrialnego czekają liczne atrakcje w formie zabaw z animatorami dla dzieci i warsztaty artystyczne.

Morsowanie – jedyne tego typu wydarzenie w Polsce

Raz do roku zamiast turystów, sztolnia gości w swoich podziemiach miłośników kąpieli w lodowatej wodzie. Ubrani w stroje kąpielowe, czapki, rękawiczki i odpowiednie obuwie, próbują oni pokonać 600-metrowy odcinek unikatowej sztolni, wpisanej w lipcu 2017 r. na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Podziemny marsz morsów w wodzie o temperaturze ok. 6 st. C poprzedza rozgrzewka. To jedyne tego typu wydarzenie w Polsce, odbywające się w podziemnym obiekcie poprzemysłowym. Podziemną eskapadę zabezpieczają dodatkowo wyspecjalizowani w tym temacie ratownicy.

Nocne zwiedzanie

Nocna eksploracja Parku Repeckiego połączona ze zwiedzaniem fragmentu Sztolni Głębokiej Fryderyk to oferta dla spragnionych wrażeń turystów. W towarzystwie przewodnika grupa rozpoczyna zwiedzanie zabytkowego parku, czyli dawnych włości Donnersmarcków, a następnie schodzi z latarkami do podziemi sztolni, gdzie rozpoczyna się niezwykła przeprawa łodziami. Wydarzenie to odbywa się w sezonie letnim.

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies.

Zostań Patronem