icon-news

Sztolnia na 100

Wydarzenia 09.11.2018

Z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości traktujemy wszystkich ulgowo

Z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości obniżamy cenę biletów wstępu do Sztolni Czarnego Pstrąga.

Między 10 a 12 listopada wszystkich turystów traktujemy ULGOWO
Wstęp do podziemi kosztować będzie 20 zł / os.
Bilety do nabycia w szybie Ewa lub Sylwester (ruch proadzony jest wahadłowo)
Przepływy o pełnych godzinach: 11.00, 12.00, 13.00. Ostatni przepływ jest o godz. 14.00
Prosimy o przybycie na miejsce na kwadrans przed rozpoczęciem zwiedzania

Sztolnia Czarnego Pstrąga – arcydzieło podziemnej hydrotechniki, obiekt wpisany na Listę światowego dziedzictwa UNESCO
Wędrując alejkami Parku Repeckiego, zza drzew wyłaniają się dwa okrągłe, pokryte dachem z gontu budynki. To szyby Ewa i Sylwester. Wewnątrz każdego z nich znajduje się wejście prowadzące do podziemnych przystani dla łodzi. Oferujemy turystom jeden z najdłuższych w Polsce podziemnych przepływów łodziami fragmentem XIX-wiecznej Sztolni Głębokiej Fryderyk. Do zwiedzania udostępniony jest jej 600-metrowy odcinek pomiędzy szybami Ewa i Sylwester. Zwiedzanie z przewodnikiem rozpoczyna się od jednego z szybów. Znajdują się one w sercu tarnogórskiego parku krajobrazowego „Park w Reptach i Dolina Dramy”. Do podziemi turyści dostają się poprzez klatkę schodową. W zależności od szybu do pokonania jest 20 lub 30 m. Po kilku minutach zwiedzający docierają do przystani dla łodzi, by po chwili wyruszyć w niezwykły rejs, wykutym w skale dolomitowej, chodnikiem odwadniającym tarnogórskie podziemia. Sunąc po krystalicznie czystej wodzie, wypełnione turystami łodzie przepływają przez cztery murowane bramy (Pamięci, Odważnych, Szczęśliwych i Leniwych). Każda z nich skrywa tajemnice związane z budową tego arcydzieła podziemnej hydrotechniki.

Historia
Podziemia Sztolni Czarnego Pstrąga, która stanowi fragment większego kompleksu odwadniającego pn. Sztolnia Głęboka Fryderyk, można zwiedzać jak od 1957 r. natomiast plany, koncepcje i pierwsze udane projekty uruchomienia w podziemiach sztolni trasy turystycznej, to okres międzywojenny. Pod koniec lat 30. magistrat tarnogórski, żywo zainteresowany udostępnieniem fragmantu podziemi zwiedzającym, zwrócił się do hrabiego Krafta Henckel von Donnersmarcka, ówczesnego właściciela terenów Parku Repeckiego, z prośbą o możliwość zbadania Sztolni Głębokiej Fryderyk na potrzeby turystyki. Sztolnię można więc już było zwiedzać pod wybuchem drugiej wojny światowej. Przewodnikami po tych niezwykłych miejscach byli górnicy, zlikwidowanej w 1913 r. kopalni Fryderyk. Wśród nich m.in. nadsztygar Karol Dewor.

Gdy w 1922 r. Tarnowskie Góry znalazły się w granicach Polski, nie tracono nadziei na wznowienie wydobycia. Karol Dewor był jedną z nielicznych osób, która przyczyniła się do wznowienia wydobycia kruszców, na początku lat 20., w rejonie szybu Anioł. Karol Dewor był również autorem licznych artykułów w lokalnej prasie okresu międzywojennego.

Dziś Sztolnia Czarnego Pstrąga to jeden z flagowych obiektów Szlak Zabytków Techniki i przede wszystkim obiekt światowego dziedzictwa UNESCO.

Odwiedź również w tych dniach Zabytkową Kopalnię Srebra. W związku z odzyskaniem niepodległości obniżyliśmy cenę biletów. Między 10 a 12 listopada wstęp do podziemi jest dla wszystkich w cenie biletu ulgowego (30 zł / os.). Z kolei osoby, które pojawią się u nas z kotylionem na piersi lub innym emblematem niepodległościowym otrzymają dodatkowy rabat. Wówczas wstęp do krainy Skarbnika kosztować będzie tylko 25 zł / os. Szczegóły na www.kopalniasrebra.pl

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies.

Zostań Patronem