icon-news

Podziemny rafting | NOWOŚĆ

Wydarzenia 12.07.2021

Do tej pory oferowała podziemne rejsy łodziami i morsowanie, teraz Sztolnia Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach wychodzi naprzeciw turystom, którzy szukają nieco mocniejszych wrażeń. W najbliższy weekend obiekt będzie można przepłynąć samodzielnie przy pomocy ultralekkich i niezwykle wytrzymałych pontonów zwanych pacraftami. To pierwsza tego typu oferta na świecie.

Podziemny spływ pontonowy w Sztolni Czarnego Pstrąga polegać będzie na przepłynięciu jej turystycznego odcinka, ale w dwie strony, czyli 1200 m, za pomocą tzw. pacraftu, czyli jednoosobowego, bardzo lekkiego pontonu ekspedycyjnego.

Z nowej oferty będą mogli skorzystać wyłącznie dorośli, którzy zakupią bilet w internetowym systemie sprzedaży (www.bilety.kopalniasrebra.pl / zakładka SZTOLNIA) i dostarczą obsłudze, przed rozpoczęciem ekspedycji wypełnione oświadczenie, które jest dostępne na stronie obiektu (sztolniapstraga.pl). Można je też będzie wypełnić na miejscu. Biletu nie trzeba drukować. Wystarczy okazać go w kasie sztolni na urządzeniu mobilnym.

REGULAMIN/ OŚWIADCZENIE UCZESTNIKA

Podziemny rafting w obiekcie UNESCO to oferta dla spragnionych adrenaliny i zupełnie inny kontakt z zabytkową substancją. Sztolnia to bowiem nadal działający obiekt hydrotechniczny i strategiczny punkt zarządzania wodami byłej kopalni srebra, ołowiu i cynku Fryderyk.

W ramach oferty każdy z uczestników otrzyma kask, kamizelkę i wiosło. Spływ jest bardzo kameralny. Jednorazowo może w nim wziąć udział grupa zaledwie 6 osób. “Chodzi o kwestie bezpieczeństwa skład pontonów musi być odpowiednio zabezpieczany. Płyniemy również dwa razy dłużej niż tradycyjne przeprawy łodziami i nie musimy się spieszyć”. Bilety dostępne są tylko w internecie. Cena takiej atrakcji to 149 zł od osoby.

<< KUP BILET ONLINE  NA PODZIEMNY RAFTING 16 – 17 i 18 lipca na 17.00>>

KOSZT PRZEPŁYWU DLA 1 osoby to 149,00 PLN

Punkt startowy to podszybie szybu Sylwester, do którego uczestnicy zejdą krętymi schodami na gł. 30 m. “W stronę szybu Ewa popłyniemy przy zapalonym świetle, natomiast w drogę powrotną naszym jedynym źródłem światła będą wyłącznie czołówki i latarki” – mówi Grzegorz Rudnicki ze Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, które zarządza obiektem.

Idea pacraftingu narodziła się w dzikich ostępach Ameryki Północnej. Ultralekkie pontony wykorzystywane są obecnie głównie przez podróżników, rzadziej w celach stricte rozrywkowych. “Chyba nikt na świecie nie wykorzystywał jak dotąd pacraftingu w celach turystycznych, takiej zorganizowanej turystyki, a już na pewno nie w obiektach popoprzemysłowych, a takim jest właśnie Sztolnia Czarnego Pstrąga” – dodaje.

Spływy pontonowe odbędą się w dniach 16 – 18 lipca 0 17.00. W przypadku dużego zainteresowania ofertą zostaną uruchomione kolejne terminy. “Być może podziemny rafting będzie w ofercie stałej, ale musimy przetestować, czy ta oferta się sprawdzi” – dodaje Rudnicki.

Zarządzana przez Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej Sztolnia Czarnego Pstrąga to jeden z najdłuższych w Europie podziemnych przepływów łodziami fragmentem XIX-wiecznej Sztolni Głębokiej Fryderyk. Sztolnia to chodnik odwadniający podziemi tarnogórskie, to również obcowanie z przyrodą. Na ociosach można zaobserwować różne gatunki grzybów i formy naciekowe. Krystalicznie czysta woda przyciąga kilka gatunków ryb, w tym pstrągi, od których wzięła się nazwa obiektu.
W sztolniowych podziemiach panuje specyficzny mikroklimat o dużej wilgotności powietrza i stałej temperaturze 10 ⁰C. Woda ma temperaturę 6 st. C.

 

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies.

Zostań Patronem