icon-news

Industriada 2020 w Sztolni Czarnego Pstrąga

Wydarzenia 17.09.2020

Już 26 września na terenie Sztolni Czarnego Pstrąga odbędzie INDUSTRIADA – największy w Polsce festiwal promujący dziedzictwo przemysłowe. Zapoznaj się z naszym bogatym programem i weź udział w licznych wydarzeniach, zarówno podziemnych jak i tych organizowanych na powierzchni


Sztolnia Czarnego Pstrąga – obibekt światowego dziedzictwa UNESCO

Motywem przewodnim tegorocznego święta Szlaku Zabytków Techniki jest „Natura w przemyśle”. Z pozoru dwa odrębne światy staną w tym roku obok siebie, aby odkryć przed miłośnikami dziedzictwa industrialnego nowe spojrzenie na dzieje kultury przemysłowej naszego miasta, powiatu i województwa. Bez natury nigdy nie byłoby przemysłu. Jej żywioły i surowce zawsze stanowiły bazę jego rozwoju. Walka gwarków z wodą i wykorzystanie jej w celach spożywczych, zmysły węchu, dotyku, kolory, minerały, dźwięki, podziemna flora i fauna to źródła inspiracji do organizacji wszelkiego rodzaju wydarzeń. Mocno zakorzenione są także fakty historyczne jak np. wizyta w podziemiach tarnogórskich pod koniec XVIII w. słynnego przyrodnika, odkrywcy i podróżnika Aleksandra Humboldta, który badał w kopalni srebra grzyby i porosty. Wydarzenia są zgodne z motywem przewodnim, opracowanym przez ekspertów zajmujących się dziedzictwem kulturowym, współpracujących ze Szlakiem Zabytków Techniki. Wydarzenia te zostaną zorganizowane w dwóch obiektach. Oferta skierowana jest zarówno do rodzin z dziećmi, jak i pasjonatów techniki, stałych i nowych uczestników festiwalu, zamieszkałych w Tarnowskich Górach, na terenie powiatu tarnogórskiego i województwa śląskiego.

Wydarzeniu – zarówno w Zabytkowej Kopalni Srebra i Sztolni Czarnego Pstrąga – przyświeca hasło umieszczone przez Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskich we wniosku o wpis dziedzictwa gwarków tarnogórskich na Listę światowego dziedzictwa UNESCO – Dzieło Natury, Sztuka Człowieka. Słowa te pochodzą ze Złotej Księgi Gości kopalni srebra z końca XVIII w. Ich autorem jest Henryk de Birnbaum, porucznik Jego Królewskiej Mości Króla Polski Stanisława Augusta Poniatowskiego. Natura obdarowała nas bogactwami mineralnymi, a człowiek wykorzystał zdobycze techniki i cywilizacji by po nie sięgnąć. Działalność przemysłowa przez wieki odciskała także piętno na przyrodzie.

ORGANIZATOR: Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej

REGULAMIN IMPREZY

Wydarzenie dofinansowane ze środków Narodowego Centrum Kultury, Muzeum Górnictwa Węglowego i Powiatu Tarnogórskiego

ZAPOZNAJ SIĘ Z REGULAMINEM ZWIEDZANIA SZTOLNI <więcej>

INFOLINIA: pon – pt, 32 285 52 02 wew. 25, marketing@sztolniapstraga.pl 

09:00 – 19:00
Podziemny przepływ łodziami. Tu biją industrialne źródła Śląska – zwiedzanie z przewodnikiem

Śląska podziemna Wenecja doczekała się nowej bazy turystycznej. Sprawdźcie ją. Premiera właśnie w INDUSTRIADĘ . Czekamy na Was pod ziemią i na powierzchni

Niezwykły podziemny rejs łodziami to gwarancja dobrze spędzonego czasu. A wszystko to na głębokości 30 m, w tajemniczej scenerii, przy świetle lamp karbidowych. Natura zagościła tu na dobre. Sztolnia to bowiem nie tylko obiekt poprzemysłowy, to również obcowanie z przyrodą. Na ociosach skalnych można zaobserwować różne gatunki grzybów i formy naciekowe. Krystalicznie czysta woda przyciąga z kolei kilka gatunków ryb, w tym pstrągi, od których wzięła się nazwa obiektu.

Częstotliwość wydarzenia:  Co godzinę, ostatnie o 18.00

Cena: 26 PLN – zwiedzanie podziemnej trasy turystycznej

Informacje dodatkowe
– Z uwagi na ograniczoną przepustowość w sztolni sugerujemy zakup biletów przez internet: KUP BILET
– Pierwszy przepływ łodziami odbędzie się o godz. 9.00 z szybu Sylwester.
– Bezpłatny parking przy ul. Repeckiej
– Dojście od parkingu przy ul. Repeckiej do szybu Sylwester zajmuje 10 min.
– Nie prowadzimy wcześniejszej rezerwacji zwiedzania.

10:00 – 16:00
Poczuj rytm przyrody – warsztaty i koncert

W trakcie warsztatów goście Industriady nauczą się podstaw gry na bębnach i poczują rytm przyrody grając wspólnie jako grupa. To będzie zastrzyk pozytywnej energii!

Warsztaty zorganizujemy w sposób bezpieczny dla uczestników i prowadzących. W warsztatach będzie jednocześnie brała udział grupa nie większa niż 10 osób, które będą siedziały w pewnej odległości od
siebie z zachowaniem aktualnych obostrzeń. Instrumenty będą dezynfekowane po każdej turze warsztatowej.

10:30 – 17:30
Śladami UNESCO – zwiedzanie z przewodnikiem HIT

Ekspedycja szlakiem UNESCO do miejsca gdzie biją industrialne źródła Śląska. Gotowi do drogi?

Piesza wycieczka dla wytrawnych piechurów. Nie zalecana dla małych dzieci. Poznaj działanie systemu odwadniania tarnogórskich podziemi. Zapraszamy na wyjątkowy spacer z przewodnikiem, przez zabytkowy Park Repecki, aż na wylot (okno) Sztolni Głębokiej Fryderyk, czyli do kulminacyjnego punktu zarządzania wodą pogórniczą. To właśnie tam tysiące m3 wody opuszcza na dobę tarnogórskie podziemia górnicze. Będzie to pierwsza tego typu oferta w. Turyści zobaczą odrestaurowany portal sztolniowy zwany „Bramą Gwarków” z pierwszej połowy XIX w. oraz słynne maszkarony. Zanim ekspedycja dotrze do wylotu, po drodze zahaczy o szyby Sylwester i Ewa, a także ruiny zabytkowego, mało znanego, szybu Adam. Nad wszystkim czuwać będzie oczywiście nasz przewodnik.

Częstotliwość wydarzenia:
Co 90 minut, ostatnie o 16.30

Cena: 10 PLN – wycieczka na wylot sztolni

Informacje dodatkowe
– maksymalna liczba osób w grupie: 20 – sugerujemy zakup biletów przez internet: KUP BILET (10 PLN od osoby)
– wycieczka rozpocznie się od szybu Sylwester
– bezpłatny parking przy ul. Repeckiej
– dojście od parkingu przy ul. Repeckiej do szybu Sylwester zajmuje 10 min.
– nie prowadzimy wcześniejszej rezerwacji zwiedzania.

11:00 – 19:00
Czarny Pstrąg z wikliny – warsztaty

Nie trać czasu na szukanie pstrągów w wodzie, możesz je stworzyć samemu – z wikliny !

Plecionkarskie warsztaty dla dzieci lub dzieci z rodzicami. Wyplatanie to świetna zabawa, a godziny spędzone wspólnie na łonie natury, w sercu parku krajobrazowego, w obiekcie poprzemysłowym, z naturalną, pachnącą wikliną czy słomą, to przygoda! Dzieci poznają proste techniki i samodzielnie zrobią z nami – Czarnego Pstrąga, symbol obiektu, który przyciąga rocznie ok. 40-50 tys. turystów. Wykonane plecionki dzieci zabierają ze sobą do domu. Praca pod okiem doświadczonych instruktorów z udziałem dzieci i rodziców.

11:00 – 14:30
Głos się niesie po lesie i wodzie – warsztaty muzyczne

Warsztaty otwierające gardła i głowy, pieśni śląskie, pieśni flisaków lub jak kto woli – sztolniowych gondolierów

Sztolnia Czarnego Pstrąga nazywana jest polską podziemną Wenecją. Przy obiekcie przepływa rzeka Drama, z którą wody sztolniowe łączą się 2,5 km dalej. Zapraszamy na niezwykłe warsztaty dźwiękowe. Zabawa głosem, rodzaje dźwięku, dźwięki przyrody, rozchodzenie się dźwięków na powierzchni i pod ziemią. Warsztaty w wykonaniu Zespołu Kuczeryki.

Rezerwacja wydarzenia
E-mail: kuczeryki@gmail.com

13:00 – 14:30, 15.30 – 16.30
Ekoprzyjaciel: cudaczek, pstrąg, czy inny stwór – warsztaty kreatywne

Z materiałów plastycznych i recyclingowych będziemy tworzyć…przyjaciela.

Za pomocą wydzierania, wyklejania, malowania, formowania z tektury, tkanin i gazet powstaną najmilsze i najpiękniejsze stworki. Twórczość dziecięca to nie tylko przyjemność i radość tworzenia własnych, oryginalnych prac, ale co ważniejsze pretekst do poznawania otaczającego nas świata; działalność plastyczna od najmłodszych lat pozwala dziecku rozwijać kreatywność, wyobraźnię oraz pobudza do obrazowego wyrażania swoich odczuć; pozwala na realizowanie własnych możliwości, daje satysfakcję oraz wzmacnia poczucie własnej wartości.

14:30 – 15:30
Naukowe show “natura i wiedza” – pokaz naukowy

Przy Sztolni Czarnego Pstrąga można spotkać nie tylko wodne demony zwane utopcami. Chcesz się przekonać kto jeszcze tu zagląda?

Przy Sztolni Czarnego Pstrąga można spotkać nie tylko utopce. Zapraszamy Zuzankę, ale także Kasie, Antosia, Piotrka, Marysię i inne dzieci na spotkanie z niesamowitościami. Nie wiadomo, czy nauka to, czy magia! Tajemniczy świat wybuchów, pary i minerałów z jednej strony przywodzi na myśl początki industrializacji, a z drugiej świat śląskich legend. Prezentacja interesujących oraz fascynujących eksperymentów w formie interesującego pokazu. Wspaniała zabawa połączona z dużą dawką wiedzy. A wszystko to przy udziale naszej wyobraźni.

15:30 – 18:30
Wodne i swobodne eksperymenty naukowe – mobilne laboratorium badawcze i spektakl

Mobilne laboratorium, dzięki któremu samemu będzie można prowadzić liczne eksperyment i doświadczenia, to eksperymenty z suchym lodem z wykorzystaniem zestawów edukacji dla dzieci.

Z nami dzieci przeniosą się w odległe czasy i poznają legendy o straszkach. Obiecujemy, że jeden z nich zjawi się we własnej osobie! Zobaczymy czy za pomocą pierwiastków chemicznych uda się nam go pokonać? Następnie przeniesiemy się do współczesności i poznamy Panią Zadymialską oraz Panią Zielińską. Dzięki tym dwóm barwnym postaciom dowiemy się co to jest smog, jak się tworzy i dlaczego występuje głównie zimą. Razem z dziećmi odkryjemy w jaki sposób sami możemy walczyć ze smogiem, aby ocalić nasze piękny region i miasto.

16:30 – 17:30
Zuzanka o złotym sercu – teatr uliczny

Teatralna interpretacja śląskiej baśni pióra Gustawa Morcinka “O tym jak Zuzanka poszła w kumy do Utopców”

Teatralna interpretacja śląskiej baśni pióra Gustawa Morcinka „O tym jak Zuzanka poszła w kumy do utopców”. Spektakl w zabawny i lekki, a przy tym refleksyjny sposób pokazuje bezinteresowną pomoc, troskę o innych i umiejętność wybaczania, jako wartości ponadczasowe. Przekazuje także wiedzę ekologiczną i zwraca uwagę na umiłowanie natury. W przedstawieniu ważną rolę odgrywa muzyka, nawiązująca do polskiej tradycji ludowej, wzbogacona o śpiewane i grane na żywo fragmenty na instrumentach perkusyjnych (kalimba, guiro, grzechotki, dzwonki) oraz autorskie kompozycje Klaudii Lewandowskiej. Ponadto, młodzi widzowie mają szansę bliżej zapoznać się z przepięknymi lalkami – muppetami. Nie brak również elementów interaktywnych, kontaktu z publicznością oraz nauki tańca trojaka.

18:10 – 19:00
Nietoperze w górnictwie – wykład

Poznaj fakty i mity o nietoperzach. Dowiedz się czy te skrzydlate ssaki to potwory, czy może spokojne i przyjazne stworzenia.

Wieczorna prelekcja o skrzydlatych ssakach pod chmurką, przy nowej bazie turystycznej Sztolni Czarnego Pstrąga przybliży temat nietoperzy bytujących w tarnogórskich podziemiach, ich roli dla ekosystemu, metod ich liczenia, punktach dostępowych i licznych ciekawostkach. To wykład nie tylko dla pasjonatów, ale również dla dzieci, który poprowadzi dr Grzegorz Kłys, znany i ceniony badacz nietoperzy z Uniwersytetu Opolskiego. Rozsiądź się więc wygodnie, oglądaj i słuchaj !

 

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies.

Zostań Patronem