icon-news

Nowa baza turystyczna przy szybie Sylwester

Aktualności 22.10.2019

Już niedługo odwiedzający Sztolnię Czarnego Pstrąga będą mogli odczuć znaczną poprawę obsługi. Na ukończeniu są już bowiem prace związane z oddaniem budynku dydaktycznego przy szybie Sylwester – nowej bazy turystycznej, która powstaje z funduszy Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej.

Inwestycja powstaje przy szybie Sylwester, w sercu parku krajobrazowego “Park w Reptach i Dolina Dramy” w Tarnowskich Górach. Nową bazę turystyczną Sztolni Czarnego Pstrąga – obiektu światowego dziedzictwa UNESCO zaprojektował architekt Waldemar Musioł, tarnogórzanin i wieloletni członek Zarządu Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, które finansuje całe przedsięwzięcie.

Budynek o kształcie 1/3 pierścienia otacza istniejący od lat 20. XIX w. szyb Sylwester (od 1957 r. punkt dostępowy do podziemi Sztolni Czarnego Pstrąga, gdzie znajduje się trasa turystyczna). Nowa baza dla turystów powstała z tego samego materiału co słynny Sylwester. Podobnie dach, który pokrywa drewniany gont. Obiekt jest dwukondygnacyjny z tarasem widokowym na dolinę rzeki Dramy.

W budynku znajdą się m.in. :

🧡Centrum Obsługi Turysty
🧡Sklep z pamiątkami
🧡Sala edukacyjna
🧡Taras widokowy na dolinę rzeki Dramy
🧡Toalety, w tym dla osób niepełnosprawnych

Z kolei na zewnątrz na turystów czekają:
💚Miejsca do odpoczynku i rekreacji

Wizualizację oraz projekt zagospodarowania terenu przygotowali Aleksander i Małgorzata Wasielewscy z pracowni architektonicznej MAV STUDIO z Tarnowskich Gór.

 

Inwestycję finansuje zarządzające Sztolnią Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej. Rozpoczęte w 2013 r. prace wstrzymała decyzja odmowna o przyznaniu środków z Funduszy Norweskich. Drugi oddech inwestycja dostała w roku 2018 i ma się ku końcowi.

Obecnie trwa adaptacja wnętrza budynku i prace związane z zagospodarowaniem terenu. Obiekt powinien zostać oddany do użytku jeszcze w tym roku.

ZOBACZ WIZUALIZACJĘ

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies.

Zostań Patronem