Przedświąteczna przerwa techniczna
icon-news

Przedświąteczna przerwa techniczna

Aktualności 19.03.2018

Od najbliższego piątku aż do końca marca Sztolnia Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach będzie niedostępna dla turystów. W tym czasie zostanie przeprowadzona zaplanowana już wcześniej konserwacja łodzi, którymi turyści pokonują jej 600-metrowy odcinek. Będzie to pierwszy tego typu remont od wpisu sztolni na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Remont rozpocznie się w piątek 23 marca i potrwa do soboty. Przez ten czas dawny blask odzyska dziesięć łodzi. W ten sposób przedłuża się ich żywotność, gdyż pod ziemią panują dosyć surowe warunki atmosferyczne.

Lekkiej konsewacji poddane zostaną burty oraz ławki. Łodzie będą w pełnej gotowości maksymalnie do 31 marca. Biuro Obsługi Ruchu Turystycznego przypomina, że w niedzielę 1 kwietnia sztolnia będzie nieczynna. Pierwsi turyści będą mogli przepłynąć się odrestaurowanymi łódkami dopiero w lany poniedziałek, czyli 2 kwietnia.

   

Na co dzień sztolniowe łodzie przewożą turystów na odcinku 600 m, między szybami Sylwester i Ewa. To wciąż najdłuższa tego typu atrakcja w Polsce, a od ubiegłego roku obiekt światowego dziedzictwa UNESCO.

To może być jednak ostatni sezon obecnie używanych łódek. Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, które zarządza obiektem zleciło jakiś czas temu produkcję nowych łodzi. Są one już wprawdzie gotowe, ale póki co nie ma możliwości technicznych, aby je do podziemi sztolni wprowadzić. Będzie to możliwe dopiero wtedy, gdy rozpocznie się naprawa zawaliska na wylocie Sztolni Głębokiej Fryderyk, który znajduje się ok. 1,5 km od szybu Ewa.

Przypomnijmy, że Sowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej wraz z Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu pozyskało na prace zabezpieczające i konserwacyjne wylotu Sztolni Głębokiej Fryderyk (ok. 1,5 km od trasy turystycznej) ponad 2,1 mln zł dotacji unijnej. Naprawa końcowego odcinka zabytkowej sztolni, którego całkowity koszt szacowany jest na ponad 3,5 mln zł rozpocznie się prawdopodobnie jeszcze w tym roku.  Pozwoli to m.in. na transport nowych łodzi do miejsca, gdzie prowadzona jest trasa turystyczna.

Otwarta w 1957 r. Sztolnia Czarnego Pstrąga (600 m), będąca fragmentem większego kompleksu odwadniającego pn. Sztolnia Głęboka Fryderyk, to arcydzieło podziemnej hyderotechiki. Mimo, iż ten niezwykły zabytek kończy w tym roku 184 lata to nadal jest w pełni sprawny. Obiekt odprowadza do rzeki Dramy wodę z podziemi tarnogórskich, w których nie prowadzi się już wydobycia metali.

Do tej pory Sztolnia Czarnego Pstrąga obsłużyła ponad 2,6 mln zwiedzających. W roku 2017 obiekt odwiedziło ponad 41 tys. osób.(smzt)

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies.

Zostań Patronem