icon-news

Polska Wenecja skończyła 60 lat

Aktualności 02.12.2017

Mija 60 lat od uruchomienia do zwiedzania Sztolni Czarnego Pstrąga – najdłuższej w Polsce trasy podziemnej, którą turyści pokonują łodziami.  Z tej okazji w sali kinowo-konferencyjnej  Zabytkowej Kopalni Srebra,  odbyły się uroczystości rocznicowe .  Obiekt, będący od kilku miesięcy miejscem światowego dziedzictwa UNESCO, obsłużył do tej pory blisko 2,5 mln turystów.

Dziś w sali kinowo-konferencyjnej Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach, tuż po odsłonięciu na elewacji frontowej tablicy UNESCO, odbyły się uroczystości związane z 60. urodzinami Sztolni Czarnego Pstrąga. Najduższą w Polsce tego typu atrakcję, będącą od kilku miesięcy miejscem światowego dziedzictwa UNESCO, odwiedziło do tej pory blisko 2,5 mln turystów.

Można śmiało powiedzieć, że 60 lat minęło jak jeden dzień. W 1957 roku zarządzana przez SMZT sztolnia otwarła swe podwoje dla zwiedzających. Czasy te pamięta Sanisław Wyciszczak, ostatni żyjący założyciel , zarządzającego obiektem Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej i  jeden z pierwszych przewodników po Sztolni Czarnego Pstrąga. Dziś i on i rodziny nieżyjących już budowniczy tej podziemnej Wenecji, a także zarząd organizacji, przewodnicy po sztolni, pracownicy SMZT i zaproszeni goście, wzięli udział w obchodach 60 lat działąlności turystycznej Sztolni Czarnego Pstrąga.

Zgromadzeni gości, mogli oprócz archiwalnych filmów i wywiadów związanych ze Sztolnią, zobaczyć prezentację przedstawiającą historię obiektu aż do czasów współczesnych, a także zdjęcia przedstwiające najnowszą inwestycję przy szybie Sylwester, realizowaną ze środków SMZT. Zakończenie budowy zespołu dydaktyczno-turystycznego pozwoli na lepszy komfort obsługi zwiedzających.

Po części oficjalnej nastąpiło wręczenie pamiątkowych medali z dla osób, które przyczyniły się do powstania tej niezwykłej, podziemnej trasy, a także rozwoju obiektu. (smzt)   

   

   

 

   

   

   

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies.

Zostań Patronem